BÓL KRĘGOSŁUPA – FIZJOTERAPIA DO ZDROWEGO KRĘGOSŁUPA
We współczesnym świecie ból kręgosłupa dotyka niemal każdego, bez względu na wiek i płeć. Pracujemy i odpoczywamy siedząc. Takie zachowania prowadzą bardzo często do przewlekłych schorzeń narządu ruchu. Schorzenia narządu ruchu stanowią trzecie miejsce wśród problemów zdrowotnych ludzi w średnim wieku oraz dotyczą ponad połowy po 50 roku życia.
Budowa i funkcja kręgosłupa
Kręgosłup jest najważniejsza i wysoko wyspecjalizowaną częścią układu szkieletowego człowieka. To narząd podporowy z dużą wytrzymałością na obciążenia. Składa się z odcinka szyjnego- lordoza szyjna, piersiowego – kifoza piersiowa oraz lędźwiowego – lordoza lędźwiowa. Naturalne krzywizny spełnia funkcje amortyzującą dla obciążeń, zwłaszcza przy gwałtownych i nieoczekiwanych ruchach.
Kręgosłup zbudowany jest z 33-34 kręgów. Kręgi oddzielone są miedzy sobą krążkami miedzykręgowymi, inaczej zwanymi dyskami. Wraz z aparatem więzadłowym zespalają cały kręgosłup, gwarantując ruchomość w wielu płaszczyznach.
Głównymi przyczynami licznych schorzeń są:
– zmiana stylu życia
– stres
– siedzący tryb pracy,
– brak aktywności fizycznej
– zła dieta
Niestety nie ma jednoznacznej przyczyny bólu. Istnieje wiele czynników wywołujących taki stan rzeczy, oddziałując pojedynczo lub nakładając się na siebie wzajemnie.
Bardzo istotnym etiologicznym czynnikiem sprzyjającym występowaniu bólów jest siedzący tryb życia. Dzisiejszy człowiek spędza w tej pozycji większość czasu- w pracy, wracając do domu a czas wolny poświęca na siedzenie przed tv lub komputerem. Ograniczenie aktywności fizycznej prowadzi do wielu niekorzystnych i często nieodwracalnych zmian w organizmie.
Pięć czynników bólu kręgosłupa:
Ból dyskowy- spowodowany wypuklina krążka miedzykręgowego. Charakteryzuje się poranna sztywnością kręgosłupa i uczuciem rozlanego bólu.
Ból korzeniowy – związany z uciskiem korzenia przez zmiany tkankowe. Charakteryzuje się bólem promieniującym do kończyny górnej lub dolnej, towarzysza mu zaburzenia czucia.
Ból rzekomokorzeniowy- związany z czynnościowym podrażnieniem lub morfologicznym uszkodzeniem tkanek regionu kręgosłupa bez ucisku na korzeń:
- Czynnościowe podrażnienie -najczęściej zablokowanie stawów, punkty maksymalnej bolesności, punkty spustowe
- Morfologiczne- zmiany zwyrodnieniowe, wady wrodzone, osteoporoza
Ból mieszany korzeniowo-rzekomokorzeniowy- wzmożone napięcie na mięśniu gruszkowatym, przepukliny mięśniowe
Ból neurogenny- związany z uciskiem pnia nerwu poza kolumną kręgosłupa – stenoza, czyli zwężenie kanału kręgowego i wtórnego niedokrwienia korzeni rdzeniowych.
Fizjoterapia jest podstawową metodą leczenia dolegliwości kręgosłupa. Odpowiednio dobrane testy diagnostyczne i techniki pracy fizjoterapeutyczne prowadzą do zniesienia dolegliwości bólowych a indywidualnie dobrane ćwiczenia mają na niego zbawienny wpływ.