FIZJOTERAPIA PO ZABIEGU CHIRURGI PLASTYCZNEJ-LIPOSUKCJA
Zainteresowanie chirurgia plastyczną wzrasta z roku na rok. Coraz więcej osób poddaje się zabiegom upiększającym. . Odpowiednio dobrane zabiegi z zakresu fizjoterapii przyspieszą oraz dopieszczą oczekiwany efekt
Liposukcja – czyli odsysanie tkanki tłuszczowej
Jest zabieg chirurgiczny polegający na modelowaniu sylwetki. Sama operacja nie jest zbytnio skomplikowana, poprzez niewielkie nacięcia wprowadza się pod skórę, w miejscach nagromadzenia tłuszczu, specjalną kaniulę podłączoną do aparatu odsysającego. Kaniulą tą penetruje się i rozdrabnia skupiska tłuszczu, który jest następnie odprowadzany do odpowiedniego zbiornika. Odsysanie tłuszczu przynosi dobre efekty w okolicach, gdzie skóra jest dobrze napięta i elastyczna.
W czasie jednego zabiegu nie można odessać większej dawki niż trzy, maksymalnie cztery litry tłuszczu. Odessanie większej ilości tłuszczu, może doprowadzić do groźnych powikłań. Zróżnicowany jest również czas trwania operacji. Przeciętnie trwa ona około dwóch godzin, maksymalny czas liposukcji to pięć, a czasem nawet sześć godzin.
W dzisiejszych czasach dzięki nowoczesnym metodom operacyjnym istnieje możliwość odessania nadmiaru tkanki tłuszczowej z wielu okolic ciała. Najczęściej są to :okolice pleców, brzucha, ud, pośladków, łydek czy wzgórka łonowego.
Należy jednak pamiętać iż nie jest to sposób na odchudzanie, a jedynie poprawa „wyrzeźbienie” naszej lepszej figury.
Fizjoterapia po liposukcji
Po zabiegu liposukcji pacjenci odczuwają tkliwość tkanki z odessanych rejonów oraz obrzęk. Jest on efektem nadmiernego gromadzenia się płynu w przestrzeniach zewnątrz komórkowych.
Niezastąpiony w usuwaniu nadmiaru płynu w przestrzeni międzytkankowej jest manualny drenaż limfatyczny. Rozpoczęcie terapii należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Pierwsze zabiegi drenażu są bardzo delikatne ze względu na tkliwość tkanek. Pacjenci po zabiegu odczuwają znaczną ulgę a zasinienia i nierówności są coraz mniej widoczne. Bardzo ważna jest praca z bliznami zarówno podskórnymi jaki i zewnętrznymi należy zadbać aby blizna była dobrze uformowana to znaczy żeby nie tworzyły się żadne nie równości w jej obrębach i na powierzchni.
Masaż
Pierwsze zabiegi masażu nie powinny być z byt mocne by nie pozostawić siniaków a tempo powinno być bardzo wolne. W późniejszych dnia terapii stosuje się techniki mocniejsze takie jak : ugniatanie, rozcieranie czy technik FDM (Fascial Distortion Model) czyli metoda pracy powięziowej.
Zabiegi powinno wykonywać się raz dziennie u wykwalifikowanego fizjoterapeuty
mgr Paulina Jagoda- Fizjoterapeuta, Terapeuta manualny
Źródło:
- Chirurgia, Davidson
- Chirurgia plastyczna, H. Witmanowski, A Jundziłł, PZWL
- Rehabilitacja po operacjach estetycznych J. Szwedo
- Medycyna estetyczna w praktyce; B. Mamcarz, D. Prandecka