METODA MCKENZIEGO

Metoda McKenziego

Metoda McKenziego jest aktualnie najlepiej udokumentowaną (Evidence Based Medicine) metodą rehabilitacyjnego leczenia bólu krzyża i rwy kulszowej.

Jest to diagnozowanie i leczenie pacjenta z bólem kręgosłupa. System ten opiera się na znajomości wzorców bólowych kręgosłupa i analizie zachowania się objawów w wywiadzie oraz podczas badania. Istotą metody jest samodzielność pacjenta, to aby sam pacjent mógł zapobiegać następnym epizodom bólu krzyża, a w przypadku wystąpienia dolegliwości wiedział co robić, aby ograniczyć lub wyeliminować ból.

Ćwiczenia wg zasad McKenzie zostały opracowane aby zmienić układ w dysku i całym segmencie ruchowym kręgosłupa.

Na czym polega metoda McKenziego?

Metoda koncentruje się na samodzielnym wykonywaniu przez pacjenta specyficznych ćwiczeń, które mają na celu zmniejszenie bólu i poprawienie funkcji kręgosłupa. Ćwiczenia McKenziego często polegają na ruchach rozciągających i wzmacniających, które mają na celu przywrócenie normalnego zakresu ruchu w kręgosłupie oraz zmniejszenie lub eliminację ucisku na nerwy.

Głównymi zaletami metody McKenziego są:

  • Redukcja Bólu: Poprzez specyficzne ćwiczenia, metoda ta pomaga w redukcji bólu, szczególnie w odcinku lędźwiowym i szyjnym kręgosłupa.
  • Samopomoc: Pacjenci uczą się ćwiczeń, które mogą wykonywać samodzielnie, co daje im narzędzie do kontrolowania i zarządzania bólem.
  • Diagnostyka: Metoda ta pomaga także w ocenie, jakie rodzaje ruchów lub postaw powodują, lub zmniejszają ból, co jest pomocne w diagnozie i planowaniu leczenia.
  • Prewencja: Regularne stosowanie ćwiczeń może zapobiegać przyszłym problemom z kręgosłupem przez wzmocnienie mięśni i poprawę postawy.

Na co pomaga metoda McKenziego?

Metoda McKenziego wymaga precyzyjnej diagnostyki i indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Prawidłowe i systematyczne wykonywanie ćwiczeń pomaga na wiele dolegliwości. To skuteczna technika stosowana głównie w leczeniu bólu kręgosłupa, w szczególności w dolnej części pleców (lędźwiowej), ale także w szyjnej i piersiowej. Jest to podejście oparte na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń i postaw, które mają na celu zmniejszenie bólu i dysfunkcji, poprzez centralizację bólu (przenoszenie bólu z kończyn do centrum pleców, co jest uważane za pozytywny znak).

Czy metoda McKenziego jest skuteczna?

Metoda McKenziego jest powszechnie uznawana za skuteczną w leczeniu pewnych rodzajów bólów kręgosłupa, zwłaszcza w dolnej części pleców (lędźwiowej). Skuteczność tej metody została potwierdzona w różnych badaniach i praktyce klinicznej, chociaż, jak w przypadku wielu metod leczenia, indywidualne rezultaty mogą się różnić. Ważne jest, aby terapia była przeprowadzana pod nadzorem wykwalifikowanego specjalisty, który może ocenić, czy ta metoda jest odpowiednia dla danego przypadku i dostosować ją do indywidualnych potrzeb pacjenta.