FIZJOTERAPIA PO OPERACJI PLASTYCZNEJ-POWIĘKSZENIE PIERSI IMPLANTAMI.

o zabieg polegający na zmianie kształtu piersi przez włożenie protezy miedzy tkanki miękkie klatki piersiowej. Implant piersi wszczepia się w dwóch miejscach:

  • pierwszy znajduje się pod gruczołem mlekowym
  • drugi pod mięśniem piersiowym większym

Dzięki temu pierś wygląda bardziej naturalnie u osób szczupłych.

Cięcie skórne

Wyróżnia się trzy cięcia:

A Set of Breast Augmentation illustration
  1. Pierwsze na poziomie fałdu podpiersiowego
  2. Cięcie na skórze na brzegu dolnym otoczki. Wówczas blizna jest ukryta na granicy czerwieni otoczki i skóry właściwej
  3. Poprzez kanał idący z dołu pachowego. Ten zabieg wykonuje chirurg laparoskopowo, stosowany jest dość rzadko

Rekonwalescencja i fizjoterapia

Badanie wykazały ze implanty piersi mogą znacząco wpłynąć na postawę pacjentki. Dlatego bardzo istotne jest działanie fizjoterapeutyczne które ma na celu nauczenie utrzymania prawidłowej postawy, zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie karku barków i pleców oraz poprawę wyglądu blizny

Pierwsze 3-4dni są dość uciążliwe dla pacjentek. Pierś jest bolesna obrzęknięta pojawia się ból pleców. Po zabiegu pooperacyjnym powinno leżeć się wyłącznie na plecach, inne ustawienie np. na boku może spowodować zastoje chłonne lub mechaniczne uszkodzenie tkanek. Może pojawić się asymetria w ułożeniu implantów. Leżenie na brzuchu jest zabronione.

Bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej postawy. Kończyny dolne powinny być ugięta tak aby odciążyć napięcie mięśni biodrowo-lędźwiowych i kompresje w stawach między kręgowych. W pozycji leżącej każde uniesienie kończyn górnych należy ograniczyć, szczególnie sięganie po daleko ułożone przedmioty. Jeżeli pacjentka przyjmuje leki przeciwbólowe, może nie czuć bólu i wykonać ruch co stanowi poważne zagrożenie.

Przy zmianie pozycji należy ja wykonać przy najmniejszym udziału mięśni piersiowych. Dlatego zalecane jest zmiana pozycji z leżącej do siedzącej poprzez wykorzystanie siły kończyn dolnych.

Jak usiąść?

w pozycji leżącej uginamy i unosimy ugiętą kończynę dolną, następnie splatamy palce obu dłoni pod udem. Mięśnie ramion i barków powinny być maksymalnie rozluźnione. Prostujemy częściowo kończynę dolną do momentu maksymalnego zgięcia tułowia.

Podczas kładzenia powinniśmy unikać napięcia mięśni piersiowych. Dlatego nie podpieramy się na łokciach podczas kładzenia się na plecach.

Spotkanie z fizjoterapeutą

Głównym zadaniem jest pokazanie prawidłowego ruchu które wbrew obawom pacjentek przynosi ulgę i poprawia samopoczucie. Utrwalamy i doskonalimy czynności codzienne; zachowanie prawidłowej postawy, zmiana pozycji oraz lokomocja. Uczymy pacjentki wykonywać prawidłowo ćwiczenia dozwolone i dobrane przez fizjoterapeutę. Po zabiegu stosujemy uciski przeciwobrzękowe a jeżeli pacjentce doskwiera ból pleców wykonujemy masaż wibracyjny, masaż pleców lub terapię powięziową w bardzo delikatnej formie.
Blizna pooperacyjna zazwyczaj goi się ładnie, działania fizjoterapeutyczne ukierunkowujemy na ta aby blizna była jak najmniej wyczuwalna i widoczna, nie powodowała uczucia ciągnięcia , napięcia. Skupiamy uwagę aby pierś była miękka oraz eliminujemy uczucie napięcia , bólu piersi i pleców.